Imieniny: PL: Agnieszki, Amalii, Czecha| CZ: Marcela
/

Sukcesy modelarzy z Czeskiego Cieszyna | 25.05.2017

Ten tekst przeczytasz za 3 min. 15 s

W 2017 r. przypada dziesiąta rocznica założenia w Czeskim Cieszynie klubu rakietowego – Rocket Club Silesia Olza. W roku jubileuszu klubowi przybyło aż 9 uczniów z trzecich klas PSP z Czeskiego Cieszyna i Sibicy. Najmłodsi adepci modelarstwa odnoszą też spektakularne sukcesy.

Modelarze spotykają się dwa razy w tygodniu w modelarni, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów poznają tajniki modelarstwa rakietowego. – Obecnie jesteśmy na półmetku przygotowań do zawodów. Z mego punktu widzenia jest to rok, w którym osiągamy świetne wyniki i o dziwo, sukcesy odnoszą najmłodsi modelarze naszego klubu. Sprawia to ogromną radość kierownictwu klubu i rodzicom dzieciaków – stwierdza Piotr Roszak, prezes klubu RCSO. Dodaje przy tym, że jak w każdym hobby, tak i w modelarstwie rakietowym wiele zależy od środków finansowych. – Dlatego chcę podziękować miastu Czeski Cieszyn, które od paru lat wspiera nasz klub. Bez tej pomocy nie można byłoby nawet marzyć o sukcesach – zapewnia.

Cennych wyników zaś nie brakuje. W Mistrzostwach Okręgu Morawskośląskiego, które odbyły się 1 kwietnia w Wędryni, modelarze startowali w trzech kategoriach. – W kategorii S3A (spadochron) wygrał nowicjusz Adrian Schenk. W kategorii S4A (rakietoplan) najlepszym był Damian Płonka, który zwyciężył również w kategorii S6A (taśma hamująca). Był to jednak dopiero początek sukcesów – informuje Roszak.

Już 29 kwietnia podczas pierwszej rundy Mistrzostw Republiki Czeskiej w Letowicach na Morawach, cieszynianie wygrali kategorię S6A. Pierwszy w gronie 25 juniorów, ponownie był Damian Płonka. Z kolei w trudnej kategorii S8D (zdalnie sterowany duży rakietoplan), srebro wywalczył zeszłoroczny mistrz świata Marian Mendrok. Reszta zawodników RCSO plasowała się w pierwszych dziesiątkach we wszystkich kategoriach.

– Jeszcze lepiej poszło nam w drugiej rundzie MRCz w Czechach w Krupce, gdzie zdobyliśmy dwa złote medale. W kategorii S4A ponownie zwyciężył nasz beniaminek (Damian Płonka), a w kategorii S8D najlepszym okazał się Marian Mendrok. Srebrny medal zdobył Piotr Štirba – wspomina Roszak.

Na tym jednak nie koniec. – W kategorii S3A srebrny medal „wylatał”  Marian Mendrok, a brązowy krążek zdobył Jan Stopa. W kategorii S6A drugie miejsce wywalczył Piotr Štirba, a kolejny z debiutantów, Alexander Filipiak był w doborowym towarzystwie trzeci. Również nasz senior Jan Kucharzyk w kategorii S6A wywalczył brązowy medal – stwierdza prezes klubu RCSO.

Teraz przed modelarzami z Czeskiego Cieszyna czerwcowe Mistrzostwa Czeskiej Republiki młodzików w Krupce oraz wrześniowa III runda MRCz i Puchar Świata w Modelarstwie Kosmicznym w Milikowie. Te ostatnie zawody zorganizuje RCSO Czeski Cieszyn.

– Oprócz tego nasz klub ma już dwóch reprezentantów kraju, Mariana Mendroka oraz Piotra Štirbę, którzy w połowie sierpnia wystartują w Mistrzostwach Europy w Polsce we Włocławku. Cały klub trzyma za nich kciuki, by również nad Wisłą zdobyli medalowe lokaty – stwierdza Roszak.